Izgara Köfte Pişirmenin Sırları, Köfte Pişirme yöntemleri

Izgara Köfte

Izgara Köfte

Izgara Köfte

Izgara Köfte

İyi köftenin sırları

Köfte Asya’dan Avrupa’ya Afrika’dan Amerika’ya tüm mutfaklarda olduğu gibi Sera Restaurant olarak bizim de vazgeçilmez lezzetlerimizden birisi. Köfte binlerce yıldır şekli ve adı değişse de tüm mutfakların ve özellikle de çocukların sevgilisi olmaya devam ediyor.

Köfte Kampanya

Köfte Kampanya

Pek çoğumuz için köfte, mutfakta bir nevi kurtarıcıdır. Büyük küçük herkesin sevdiği bir tat olduğu için ani misafire, çocuğa, bebeğe, okul sonrası beslenmeye, pikniğe, parti yemeklerine, maç arasına ve daha birçok buluşmaya köfteli bir mönü hazırlayabiliriz. 

Türk mutfağının en önemli malzemeleri kırmızı et ve soğandır. Malzeme haricinde leziz bir ızgara köfte için kömür ateşi ideal. İyi bir köfte de işte bu üçlüye bağlıdır. Etle soğanı hallederiz ama “Ev köftesi için kömür ateşi zor” derseniz, kızgın döküm tavalar da işinizi görür. Köfte pişirmek için kızgın ateş önemli, zira köfte pişerken suyu içinde kalmalı. Bir de unutmadan, en az yarım saat, mümkünse bir gece buzdolabında bekletildikten sonra pişirilen köfteler çok daha lezzetli olur.

Köftede kullanılacak et ve diğer malzemeler

Izgara Köfte Malzemeleri

Izgara Köfte Malzemeleri

Izgara köfte, kadınbudu köfte, fırın köfte, izmir köfte, akçaabat köfte, hamburger köftesi gibi pek çok köfte çeşidi var. Biz Sera Restaurant olarak hamburger köftesi dışında pek çok köfte çeşidini menümüzde bulunduruyor ve misafirlerimize sunuyoruz. Yukarıda andığımız köfte çeşitlerinden hangisi olursa olsun köftenin ana malzemesi iyi bir et. 

Lezzetli bir köfte yapmak için yağsız etle başarı sağlamak pek mümkün değil. Et yağlı ve yumuşak olmalı. Sığır döşü, yani dananın en lezzetli kaburga kısmı köfte yapmak için ideal. 

Kıyma karışımına sığır başının çok yumuşak ve lezzetli olan yanak eti eklenmeli. Oran olarak %70 dana, %30 koyun eti ideai

Izgara Köfte Malzemeleri ve Yapılışı 

Izgara Köfte Yapılışı

Izgara Köfte Yapılışı

Dana eti 

Kuzu eti (mümkünde baş eti)

Kuru soğan

Ekmek içi

Kimyon

Tuz

Karabiber

Aslında kaliteli etten yapılan bir köftenin soğan, çok az ekmek içi ve tuzdan başka bir lezzet vericiye ihtiyacı yok. Belki lezzeti arttırmak için biraz kimyon ve karabiber eklenebilir. Birde iyi kabarmasını istiyorsanız çok az karbonat ekleyebilirsiniz.

Izgara Köfte Hazırlanışı ve Pişirilmesi

700 gr dana eti, 300 gr kuzu etine bir kuru soğanı pirinç büyüklüğünde hazırlayıp ekliyoruz. Üstüne biraz ıslattığımız bayat ekmek içi, bir çay kaşığı kimyon, bir çay kaşığı karabiber (isteğe göre) yarım çay kaşığı karbonat ve tuz ekleyip iyice yoğuruyoruz. Köfte harcını kıymaya katmadan önce rondodan da geçirebilirsiniz.

Harcımızı iyice yoğurduktan sonra köftelerimizi hazırlayıp buzdolabında bir gün bekletiyoruz. Bir gün sonra nefis Sera köftelerimiz hazır. Ama damaklardaki muhteşem lezzet patlaması için bir iki adım daha var. 

İdeal Köfte Pişirme Şekli

Sıra geldi Sera Restaurant olarak itina ile hazırladığımız köftelerimizin pişirilmesine. Izgara köfte için ideal pişirme yöntemi kömür ya da lava taşlı sulu sistem doğalgaz ızgarasıdır. Izgaranın lezzetli olması ve suyunun içinde kalması için köftelerin iyice kızarmış ızgarada yapılması çok önemli. Aksi takdirde etlerimiz kuruyabilir, yapışabilir ve suyunu dışarı salabilir. 

Köfte Servisi

Sera Restaurant olarak İyi bir ızgara tabağı mümkün olduğu kadar sade olması gerektiğine inanıyoruz. Gereksiz garnitürler köftenin tadını gölgeler ve asıl lezzete ulaşılmasını engeller. İyi bir ızgara tabağında bir kaşık pilav, birkaç kaliteli turşu biberi, bir dilim ızgara domates, ızgara biber ve köfte sosu yeterlidir. Izgara köftenin yanında isterseniz piyaz da tercih edilebilir.

Izgara Köfte

Köfte mutlaka ızgarada yapılmalı. Fırında yapılabilir, tencerede, sulu ,susuz.. Aslolan ızgaradır. Ateşi parlamayan, köfteyi yakmayan, ise bulaştırmayan ateş makbuldür.
Farklı yapılış şekillerine göre çok farklı isimlendirmeler alabilir, İzmir Köfte gibi..

Oysa Izgara Köfte, Dana ile kuzunun buluşmasıdır. Ateşle, etin buluşması, dana ile kuzunun..

HEMEN ARA…

Halil Rıfat Paşa Mahallesi
Perpa Ticaret Merkezi B Blok Kat:5 No:495  34384 Şişli / İstanbul
  • (0212) 221 15 66
  • (0212) 221 15 67

IZGARALAR

SERA ANA SAYFA

SERA İLETİŞİM

3 cevaplar

Trackbacks & Pingbacks

  1. […] çoğumuz için ızgara köfte, mutfakta bir nevi kurtarıcıdır. Büyük küçük herkesin sevdiği bir tat olduğu için ani […]

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın