Yoğurtlu Semizotu Limon, Sızma Zeytinyağı

Yoğurtlu Semizotu

Yoğurtlu Semizotu

Yoğurtlu Semizotu

Yoğurtlu Semizotu Malzemeleri

500 gr yabani semizotu (pirpirim)

2 su bardağı süzme yoğurt

1 limonun suyu

Yarım çay bardağı sızma zeytinyağı

Kristal kaya tuzu, pul biber (ağız tadına göre)

Yoğurtlu Semizotu Yapılışı

Semizotlarını güzelce temizleyip, sirkeli suda bekletip duruluyoruz. Semizotu yapraklarını, dallarından yaprak yaprak ayırıyoruz. Dal kısımlarını da ince ince doğrayıp ve bir salata kâsesine koyuyoruz.  Ayrı bir kâsede yoğurt, limon suyu, zeytinyağı ve tuzu karıştırıp çırpıyoruz ve semiz otlarının üzerine ilave edip karıştırıyoruz. Arzuya göre üzerine pul biber de serpebilirsiniz

Semizotu

Baharla birlikte gelen sağlık, semizotu. Kendine has ekşimsi, tuzlumsu bir bitki olan bu ilkbahar sebzesinin kökeni Orta Asya’ya dayanmakla birlikte, Avrupa’da ve Asya’da da yaygın olarak tüketiliyor. Ülkemizde sağlıklı beslenme bilinciyle son yıllarda sofralarımızda daha fazla yer bulan, sıcağından soğuğuna farklı lezzetlerde karşımıza çıkan semizotu tam bir şifa deposu.

Semizotunun 100 gramında 32 kalori bulunur, bu yönüyle diyetlerde de güvenle yer alabilir. Üstelik bu bahar sebzesi demir, kalsiyum, potasyum ve C vitamini açısından oldukça zengindir. Diğer yeşil yapraklı sebzelere oranla omega 3 yağ asidi içeriği de daha fazladır.

Buna karşın zengin bir potasyum kaynağı olduğu için kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte tüketilmesinin önerilmez.

Semizotunun Faydaları

Kalbi korur

Doymamış yağ asitlerinden; özellikle omega-3 yağ asitleri, a-linolenik asit, EPA, DHA, glutatyon, glutamik asit ve aspartik asit bakımından zengin olan semizotu, bu özelliklerinden dolayı kalp damar sağlığını koruyucu etki gösteriyor.

Kötü kolesterolü düşürür

İçeriğindeki zengin bileşenler sayesinde kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olduğu gibi, kan basıncının dengelenmesinde önemli rol oynuyor.

Hastalıklardan korur

Bakteri ve mantar üremesine karşı koruyucu etkiye sahip olduğundan vücudu hastalık yapıcı mikroorganizmalara karşı koruyor.

Kanser tedavisinde öneriliyor

Antioksidan ve antiinflamatuar etkisinden ötürü bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve kanser gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde de kullanılıyor.

Böbrekte kum ve taşı döker

İdrar söktürücü ve toksin temizleyici özelliğe sahip olan semizotunun, böbrekteki kumu ve taşı döktüğü, dizanteri ve hemoroid problemlerinde olumlu etki gösterdiği çalışmalar ile kanıtlanmıştır.

Kabızlığı önler

Baharın şifalı besini, içerdiği yüksek oranlı lifiyle kabızlığı önlüyor, kabızlık çekenlere bağırsakları çalıştırarak fayda sağlıyor.

Yorgunluk, halsizlik ve depresyona iyi gelir

İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde, günümüzün önde gelen şikayetlerinden olan yorgunluk, halsizlik ve depresyona da iyi geliyor. Bilişsel fonksiyon ve büyüme, gelişmeyi destekliyor.

Kilo kontrolüne yardımcı olur

Düşük kalori ve düşük glisemik indeksi ile kan şekerinin dengelenmesini sağlayan semizotu, formda kalmaya da yardımcı oluyor.

Cildi ve gözü korur

Ciltte kuruluk gibi sorunlara fayda sağlayan semizotu, içeriğindeki A vitamini sayesinde göz problemlerine karşı da koruyucu etkiye sahip.

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Semizotu; A, B1, B2,B6, C, E, niasin, nikotinik asit, beta karoten, riboflavin, folat gibi vitaminlerden ve özellikle K, Ca, Fe, Mg, Na, P, Cu, Zn ve Mn minerallerinden zengin olması sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmeye fayda sağlıyor.

Perpa Ticaret Merkezi B Blok Kat:5 No:495  34384 Şişli / İstanbul

ZEYTİNYAĞLILAR

SERA ANA SAYFA

SERA İLETİŞİM

2 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın